mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in: /www/include/connection.php on line 10

Zespół Regionalny "Szczyrzycanie"
Ziemia szczyrzycka stanowi odrębny region etnograficzny zwany lachowskim, zamieszkały przez grupę etnograficzną Szczyrzycan. Szczyrzycanie zachowali po dziś dzień żywe poczucie własnej odrębności i zamiłowanie do rodzimego folkloru.
Zespół regionalny Szczyrzycanie działa przy Związku Szczyrzycan od 1926 r. prezentując folklor Lachów szczyrzyckich na estradach Polski i za granicą. Koncertował m.in. w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Suchej Beskidzkiej- w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w Krynicy z okazji Góralskich Spotkań pod Jaworzyną i nie tylko, w Lublinie, Przemyślu, Cieszynie, Warszawie, Opolu, Katowicach, Krośnie, Poznaniu, Łodzi.
Występował w Piwnicy po Baranami, w Teatrze Rozmaitości i Starym Teatrze w Krakowie. Uczestniczył w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej.
Grupa dziecięco-młodzieżowa uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Święto Dzieci Gór  w Nowym Sączu i  Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce. Tańczyła na Słowacji. Szczyrzycanie  koncertowali też w Austrii podczas uroczystości poświęconej 321-rocznicy odsieczy wiedeńskiej i 21-rocznicy pobytu Ojca Świętego na Kahlenbergu.
  Szczyrzycanie  brali udział w oprawie artystycznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana II w Starym Sączu.
Uczestniczyli też w nagraniach płyty  Życzymy, życzymy dedykowanej Ojcu Świętemu. Członkowie zespołu brali udział w pielgrzymce dziękczynnej do Watykanu wraz z przedstawicielami diecezji tarnowskiej.
Szczyrzycanie nagrali też własne płyty: Oj, jak jo se zaśpiewom w szczyrzyckiej dolinie oraz Hej, nam kolęda.
Założycielami zespołu byli: ks,. Antoni Matejkiewicz i dr Władysław Gębik.
Od 1960 roku zespół regionalny Szczyrzycanie prowadziła Waleria Cudek.
Obecnie zespół działa w trzech grupach wiekowych:
-dziecięcej (tańczą dzieci ze szkoły podstawowej)
-młodzieżowej( młodzież szczyrzyckiego gimnazjum i jego absolwenci, głównie uczniowie ZS )
-dorosłych
Grupę dziecięcą prowadzi mgr Alina Adamczyk. Grupę młodzieżową i dorosłych  mgr Halina Matykiewicz.
Kapelą ludową kieruje Wiesław Cudek.

Zespół regionalny

23-25 września w Serbii